Klasztor o.o. Paulinów na Jasnej Górze

Podziemny kompleks konferencyjny
Lokalizacja Częstochowa
Termin realizacji 2000

O realizacji

W Klasztorze o.o Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie zrealizowaliśmy kompleks pomieszczeń w podziemiach sanktuarium w betonie elewacyjnym o bardzo skomplikowanej architekturze. Sklepienia łukowe w betonie architektonicznym wymagały szczególnej jakości, dokładności oraz przestrzegania założonych technologii.

Wykonana przez nas Sala Zgromadzeń otrzymała prestiżową nagrodę w konkursie Ikony Polskiej Architektury – organizowanym przez miesięcznik „Architektura-murator” we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Wystawa POLSKA – IKONY ARCHITEKTURY prezentowała 20 przełomowych obiektów – ikon architektury, wzniesionych w Polsce po 1989 roku, wyróżniających się na tle czasów. Jednym z wyróżnionych obiektów była Sala Zgromadzeń.

„…Celem wystawy jest prezentacja najbardziej charakterystycznych obiektów architektonicznych, zrealizowanych po 1989 roku i będących swoistymi znakami w przestrzeni. Są to zarówno budynki, które powstały na terenie naszego kraju, jak i te symbolizujące Polskę na arenie międzynarodowej. Jury dokonujące wyboru uznało, że 20 ikon to budynki, które: – stanowią wyróżniającą się wypowiedź architektoniczną na tle czasów, wydarzeń i w rozumieniu odbiorców/społeczności, – są w momencie powstania obiektami przełomowymi odkrywczymi na tle współczesnej polskiej architektury, – stanowią „opowieść” na temat miejsca, w którym się znajdują, stały się ikoną-znakiem w przestrzeni i zdobyły uznanie środowiska architektów w prestiżowych konkursach. … „

* informacja Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Zapytaj o podobną realizację